Lety vo vojenskom vzdušnom priestore

Prevádzka UAS v obmedzených a zakázaných vzdušných priestoroch

Okrem lokalít ako sú CTR alebo ATZ (spomínané v článku Lety v blízkosti letísk) existujú aj obmedzené a zakázané vzdušné priestory. Tie zakázané, označované písmenom „P“ ako už z názvu vyplýva, neumožňujú pohyb UAS vôbec. Ide o vyhradený vzdušný priestor nad rôznymi strategickými a chránenými objektami štátu, medzi ktoré nepochybne patria napr. väznice či elektrárne. Ak v takýchto lokalitách stretnete dronistu, pravdepodobne si ho objednal sám štát alebo tam daný pilot vykonáva činnosť nelegálne. 

Prevádzku UAS je však možné vykonať v obmedzenom vzdušnom priestore označovanom písmenom „R“. Musia byť splnené viaceré podmienky. 

Všeobecný písomný súhlas Ministerstva obrany

Pre pilotov bezpilotných lietadiel, ktorí plánujú prevádzku UAS vo vojenskom vzdušnom priestore sa od 09/2023 zmenili pravidlá vykonania letu. V zmysle ustanovení  § 17aa zákona o ozbrojených silách Slovenskej republiky č. 321/2002 Z. z., sa zakazuje činnosť bezpilotného lietadla bez predchádzajúceho písomného súhlasu Ministerstva obrany SR (ďalej aj ako MO SR).

Na bezpilotnú prevádzku preto MO SR vydalo viacero všeobecných písomných súhlasov (nájdete ich na webe MO SR), prostredníctvom ktorých určuje podmienky za akých je možné lety v tomto type vzdušného priestoru vykonávať. Je potrebné na leteckej mape rozlíšiť aké označenie má priestor, v ktorom je zamýšľaný let a na základe toho si zvoliť príslušný všeobecný súhlas.

Mapa vzdušných priestorov typu R a P

Mapa obmedzených vzdušných priestorov

Prevádzka UAS v blízkosti vojenského letiska

Vojenské letiská sú na Slovensku spolu tri a to Sliač, Malacky a Prešov. Dňa 20.2.2025 vstúpil do platnosti nový všeobecný súhlas, ktorý (ne)umožňuje činnosť bezpilotného lietadla podľa vzdialenosti od ARP (vzťažný bod letiska).

Po novom sa v okruhu do 3 km od ARP nesmie lietať vôbec. Táto časť sa tak stala bezletovou teda „no fly zone“. Najčastejšie dochádzalo k incidentom v okolí letiska v Prešove (LZR315) a zároveň v tejto oblasti to spôsobí pilotom najviac komplikácií.

V okruhu od 3km do 5,6km je let možný ale iba na základe získania individuálneho písomného súhlasu MO SR. Na získanie tohto súhlasu je potrebné použiť  Žiadosť o vydanie súhlasu na vykonávanie letovej činnosti s bezpilotným lietadlom nachádzajúcu sa na webe MO SR, ktorú je potrebné odoslať najneskôr dvadsať pracovných dní pred požadovaným termínom vykonávania letovej činnosti a spolu so žiadosťou sa zasiela aj prevádzková príručka a analýza rizík podľa metódy SORA 2.0. Súhlas sa už v súčasnosti nevydáva na 6 mesiacov ale maximálne na dobu jedného mesiaca. Po získaní súhlasu ďalej pilot pokračuje koordináciou s príslušným vojenským riadiacim stanovišťom čomu predchádza elektronické zaslanie príslušného formuláru a to 24 hodín pred vykonaním letu. Následne je pilot povinný 15 minút pred predpokladaným časom vzletu bezpilotného lietadla požiadať o povolenie priamo vojenské riadiace stanovište.

Je to pre vás komplikované?
Nechajte lietať nás...

Prevádzka UAS ďalej od vojenského letiska

V prípade vzdialenosti nad 5,6km od ARP je let možný už aj bez individuálneho písomného súhlasu ale iba do 30m. V zmysle všeobecného písomného súhlasu  MO SR, ktorý pre danú oblasť stále platí sa v prípade letu vo výške od 30m do 120m sa vyžaduje informovať príslušné vojenské riadiace stanovište. 

Ministerstvo obrany SR si vyhradzuje právo kedykoľvek dočasne pozastaviť alebo skončiť platnosť akéhokoľvek súhlasu či už všeobecného alebo toho individuálneho, o ktorý sa žiada pre konkrétnu prevádzku UAS. Je preto potrebné si stále pred každým letom skontrolovať platnosť aktuálnych súhlasov resp. sledovať zmeny v legislatíve ako takej. 

Potrebujete poradiť?
Spýtajte sa...

Článok aktualizovaný 13.3.2025